WINNERS - JULY 2020

Best Feature Film
Best Actress Feature Film
Best First Time Director (Feature)
L'ENFER N'EST PAS LOIN
Belgium
Director: Brandon Gotto
Actress: Margaux Colarusso

2nd Best Feature Film
Living Unscathed
Peru
Manuel Siles

3rd Best Feature Film
Because The Night
Belgium
Victor-Emmanuel BOINEM

Honorable Mention: Feature Film
Sheru
Pakistan
Ayesha Baig


Best Feature Documentary
Fifth List
Cuba
Giselle Garcia Castro

2nd Best Feature Documentary
Cryptopia: Bitcoin, Blockchains and the Future of the Internet
Australia
Torsten Hoffmann & Michael Watchulonis


3rd Best Feature Documentary
Best Editing
Prophets, Teachers and Kings
USA
Devin A. Rice

Honorable Mention: Feature Documentary
Letters from Slovenia
USA
Carole Ryavec


Honorable Mention: Feature Documentary
Background Radiation Reflection
South Korea
HeeSueKwon

Best Short Film
Gentil.le
France
Olivier Aufauvre & Lauréline Kuntz

2nd Best Short Film
Best Director Short Film
First, Last
China
Ruiyin Ouyang

3rd Best Short Film
No place like lockdown
Poland
Mariusz Kuczewski

Honorable Mention: Short Film
Best Action
"Trainee N13"
Russia
Sergey Donin

Honorable Mention: Short Film
Best Cinematography
The Service
USA
Austin Bowen


Best Short Documentary
Homeland Gone
Spain
Laura Lavinia

2nd Best Short Documentary
The White Widow
France
Benoît Mars

3rd Best Short Documentary
Gary
USA
Yunhong Pu

Honorable Mention: Short Documentary
Honorable Mention: Mobile Phone Film
Holy Mountain
Germany
Franziska Heim

Honorable Mention: Short Documentary
New Beginnings
Brazil
Saulo Ribas


Best Super Short Film
Honorable Mention: Animated Film
Elizabeth Hardy: Private Investigator
USA
Emory Rice

2nd Best Super Short Film
Going Forward
United Kingdom
Jai Evora

3rd Best Super Short Film
Best Director Super Short Film
Skateboarding: 101
USA
Dominick Garcez

Honorable Mention: Super Short Film
3rd Best Director Super Short Film
Cochon
USA
Connor Morley

Honorable Mention: Super Short Film
Best Experimental Film
Coma
USA
Pavel Dovgal


Best Student Film
Honorable Mention: Thriller
Best Sound Design
Best Production
Gone
Australia
Director: William Jackson
Producer: Simon Daniele
Sound Design: Zak Birrell

2nd Best Student Film
Honorable Mention: First Time Director (Short)
2nd Best Director Student Film
Haute Couture
USA
Wells Watson Jr.

3rd Best Student Film
Honorable Mention: Director Student Film
The Journey
Portugal
Henrique Lopes

Honorable Mention: Student Film
Pincers
USA
Virginia Spoo

Honorable Mention: Student Film
HOME DOOMED
Turkey
Doğukan Özkılıç

2nd Best Director Short Film
Best Thriller
Best Actor Short Film
Director: Brendan Young
Actor: Steve Bastoni
Australia
The Widow


3rd Best Director Short Film
Honorable Mention: Indie Short Film
Honorable Mention: Thriller
Best Actress Short Film
Honorable Mention: Cinematography
Director: Russell Southam
Actress: Gemma Dart
Cinematographer: Derek Abel
Australia
Black Heart, Red Hands

2nd Best Director Super Short Film
Logan Webb
USA
Tapped Out

Honorable Mention: Director Super Short Film
Jean Nasser
USA
LINGER


Best First Time Director (Short)
Kzfilmsales Kzfilmsales
Kazakhstan
Umai

2nd Best First Time Director (Short)
Best Horror
Luca Machnich
USA
The Eve

3rd Best First Time Director (Short)
Sophia Capasso
United Kingdom
L'Immigrato

Honorable Mention: First Time Director (Short)
Honorable Mention: Drama
HENRY Bruno
France
The Favor

Best Director Student Film
Devansh Sahijwani
United Kingdom
Exit

3rd Best Director Student Film
Best Sci-fi
Best VFX
Director: Chris West
VFX: Dan Golden
USA
Pinewood Drive

Best Director Music Video
Best Music Video
Laurent Mercier
France
NOT FADE AWAY

2nd Best Director Music Video
David Mace-Kaff
Australia
Genie in a Bottle


3rd Best Director Music Video
Honorable Mention: Music Video
Filippo Soevv
Canada
Ill-legitimate's DOO-WOP

Honorable Mention: Director Music Video
Honorable Mention: Music Video
David Mace-Kaff
Australia
Friendly Neighborhood Poltergeist

Honorable Mention: Director Music Video
Jan Eilhardt
Greece
Breadcrumbs

Best Drama
None Of Us
Austria
Benjamin Juran

Honorable Mention: Drama
Gravel Wounds
USA
Demarcus Brown

Best Comedy
Greg and the Tree
USA
Diana Lanham

Honorable Mention: Comedy
OH SH*T!
Germany
Elsa van Damke

Best Animated Film
The Open Window
India
Arnav Roy Choudhury

Honorable Mention: Animated Film
Cupid is not a Terrorist
Switzerland
bellopropello

Honorable Mention: Experimental Film
Intertidal. Barene
Italy
Collettivo Confluenze

Honorable Mention: Experimental Film
Tanz I
Chile
Gabriel Kauer

Best Indie Short Film
Chasing
United Kingdom
Steven Calvert & Thomas Blackburne

Honorable Mention: Indie Short Film
The Choice
Portugal
Abdelmoula El Hadi

Best Indie Feature Film
Charlene
Canada
Hasan Qureshi

Honorable Mention: Indie Feature Film
Best Original Screenplay
Sweet Taste of Souls
USA
Director: Terry Ross
Writter: Felicity Mudgett

Best Web/TV Series
The Gliwensbourg Chronicles
France
EMILIE TOMMASI

Honorable Mention: Web/TV Series
Honorable Mention: Production
The Jersey Connection: S2 Premiere
USA
Tim Firtion

Honorable Mention: Web/TV Series
Él & Elle
México
Sarah Barlondo

Honorable Mention: Horror
Little One
USA
Logan Fields & Chris Beyrooty

Honorable Mention: Horror
OBSCURE
Romania
Ervin Szabo

Best LGBT Short Film
ROSES
Brazil
Ivann Willig

Best Mobile Phone Film
What happens when nothing happens
Brazil
Alcimar Veríssimo

Honorable Mention: Mobile Phone Film
FRAGMENTS
Canada
Dhun Sharma

Best Inspirational Film
Best Actor Feature Film
Sweet Sunshine
USA
Director: Craig McMahon
Actor: John Way

Best Film Poster
Glances
Brazil
Ivann Willig

Best Trailer
Interview With Marilyn
USA
Agatino Zurría

Honorable Mention: VFX
Dounia Sabah
USA
Harra and the Donkey


Best Short Script
The Last Mile
USA
Darren J. Butler

2nd Best Short Script
Foursomes
United Kingdom
Katarzyna Adamus

3nd Best Short Script
Best First Time Screenwriter (Short)
Slot
United Kingdom
Megan Tremethick


Best Feature Script
Aunt Kate's
USA
Darren J. Butler

2nd Best Feature Script
Allured II
USA
C.J. Stussi & Armand Kachigian

3rd Best Feature Script
Gorger
United Kingdom
Paul G. Andrews

Best First Time Screenwritter (Feature)
Forgiven
United Kingdom
Aidy Mc