WINNERS - JUNE 2020

Best Feature Film
Memoria
France
Marceau Uguen

2nd Best Feature Film
Summer Torpe
South Africa
Liam Whitcher

3rd Best Feature Film
ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS' EVE
United Kingdom
JAROSLAW GOGOLIN

Honorable Mention: Feature Film
The Morgenstern & Boyd Trilogy
Austria
Fritz Aigner, Andreas Kaltenböck

Best Feature Documentary
A CONVERSATION WITH AMERICA
USA
Jim Kroft

2nd Best Feature Documentary
Diagnosing Healthcare
USA
Paul Roberts

3rd Best Feature Documentary
Mirage Of Hope
USA
Rushil Srirambhatla, Ajitesh Mishra, Abhinav Ramavath

Honorable Mention: Feature Documentary
The Alabnian Code
Israel
Yael Katzir

Honorable Mention: Feature Documentary
Beyond Galilee
USA
T. D. Antoine

Best Short Film
Vanilla
France
Géraldine Alluaume

2nd Best Short Film
Susie
USA
Jordan Doig

3rd Best Short Film
Heir
USA
Clark Barclay

Honorable Mention: Short Film
The Gallery
Canada
Pablo G. Arteaga

Honorable Mention: Short Film
One Night Stand
Canada
Wojciech Zielinski

Best Short Documentary
Tuva youngster - Yong Deng
China
Zhang Xiquan

2nd Best Short Documentary
Take a Trip
United Kingdom
Christos Karakasis

3rd Best Short Documentary
Supermoon
Australia
Dejan Stepanovic

Honorable Mention: Short Documentary
Haiti to Tijuana
USA
Jared Jacobsen

Honorable Mention: Short Documentary
Welcome to Thoo Mweh Khee
United Kingdom
Chris Neilan

Best Super Short Film
Carnival
USA
Lia Wang

2nd Best Super Short Film
Q di Q
Italy
Gianmarco Donaggio

3rd Best Super Short Film
Just play
Russia
Kirill Chikalin

Honorable Mention: Super Short Film
Willie in the Sky
USA
Nathaniël Siri

Honorable Mention: Super Short Film
Alex
Australia
Jean Pierre Addinall

Best Student Film
The Man Dressed in Orange
USA
Elvir Ali

2nd Best Student Film
The Call
Czech Republic
Ondřej Burda

3rd Best Student Film
Chrysanthemum
USA
Suliya Gisele

Honorable Mention: Student Film
Q: ghostly remote effect
Germany
Marcus Hanisch

Honorable Mention: Student Film
PÍRABOK
Turkey
Ferman Narin

Best Director Feature Film
Marceau Uguen
France
Memoria

2nd Best Director Feature Film
Fritz Aigner, Andreas Kaltenböck
Austria
The Morgenstern & Boyd Trilogy

3rd Best Director Feature Film
Russ Emanuel
USA
Wisper

Best Director Short Film
Alex Rudegeair
USA
Dirt

2nd Best Director Short Film
Egor Voronin
Russia
Mutt

3rd Best Director Short Film
Guillermo Trujillo accini
Colombia
Flycatcher

Best Director Super Short Film
Lia Wang
USA
Carnival

2nd Best Director Super Short Film
Nathaniël Siri
USA
Willie in the Sky

3rd Best Director Super Short Film
Kirill Chikalin
Russia
Just play

Honorable Mention: Director Super Short Film
Chris Garcia
France
New Life

Honorable Mention: Director Super Short Film
Go Back 3 Spaces
Italy
Stefano Schiavone

Best First Time Director (Short)
Nicolás Cordone
Dominican Republic
NOTHING HAPPENS - A day of isolation

2nd Best First Time Director (Short)
Jordan Doig
USA
Susie

3rd Best First Time Director (Short)
Feriele Beggour
France
Tacet

Honorable Mention: First Time Director (Short)
Denys Shchukin
Ukraine
Wasted

Honorable Mention: First Time Director (Short)
Lindsei Barros
USA
Home

Best First Time Director (Feature)
Irina Vinogradova
Russia
Sour cream

Best Director Student Film
Nick Zhang
USA
There is the Moon, and You

2nd Best Director Student Film
Scott Dexter
United Kingdom
Silver City

3rd Best Director Student Film
Darya Firsova
Russia
They faced at the bakery…

Honorable Mention: Director Student Film
Jack Latham
United Kingdom
Headspace

Honorable Mention: Director Student Film
ALAN BAKR
Turkey
Amal

Best Director Music Video
Inverted Gloaming
Chile
MATIAS ALVARADO

2nd Best Director Music Video
Wasted
Ukraine
Denys Shchukin

Best Music Video
NOON - Delta Mare
Poland
Krzysztof Balcewicz

Honorable Mention: Music Video
Come Closer
Germany
Frank Meyer, Maged Mohamed

Honorable Mention: Music Video
End Effect – BLACKPITCH
Germany
Karolina Wyrwal

Best Drama
Tacet
France
Feriele Beggour

Honorable Mention: Drama
Flycatcher

Colombia
Guillermo Trujillo Accini

Honorable Mention: Drama
The Mole
Belgium
Ambrose Smoke

Best Comedy
Manasanamaha
India
Deepak

Honorable Mention: Comedy
EXTRA
Iran
Kioumars Ahmadi

Honorable Mention: Comedy
Covid-19 From Outer Space
Italy
Edoardo Nervi, Lea Borniotto, Vera Borniotto

Best Animated Film
BEATRICE
Italy
Vincenzo De Sio

Honorable Mention: Animated Film
Dystopia
Switzerland
bellopropello

Honorable Mention: Animated Film
The Chair
USA
Ronnie Cramer


Best Experimental Film
Iva Bedlam/Shiner Dogma
Belgium
Luyckx Jonas

Honorable Mention: Experimental Film
Death Offers Life - last moments of Vincent Van Gogh
India
Saheer Abbas

Honorable Mention: Experimental Film
Tacet
France
Feriele Beggour

Best Indie Short Film
Vanilla
France
Géraldine Alluaume

Honorable Mention: Indie Short Film
Giving Away The Bride
India
Vardhan S.N.Dhaimodkar

Honorable Mention: Indie Short Film
Batman: City Of Crime
Belgium
Brandon Gotto

Best Indie Feature Film
The Morgenstern & Boyd Trilogy
Austria
Fritz Aigner, Andreas Kaltenböck

Honorable Mention: Indie Feature Film
Wisper
USA
Russ Emanuel

Best Web/TV Series
Harbor Island
USA
Tiffany Rhodes

Honorable Mention: Web/TV Series
The Crown Experiments Season 1
Israel
Shlomit Ginton

Honorable Mention: Web/TV Series
Confessions – The Series
USA
Ernest Serrano

Best Horror
Susie
USA
Jordan Doig

Honorable Mention: Horror
Mark of the Rougarou
USA
Erica Duke

Honorable Mention: Horror
Home
USA
Lindsei Barros

Best Thriller
Sleep Tight
USA
Michael Seabolt

Honorable Mention: Thriller
The Ferals
United Kingdom
Stefan Ruiz

Honorable Mention: Thriller
Home
USA
Lindsei Barros

Best Sci-fi
Paradox
Australia
Jon Cohen

Honorable Mention: Sci-fi
COVID-19 THE APOCALYPSE

USA
Stephen DruryPhillips

Best LGBT Short Film
The Binding of Itzik
USA
Anika Benkov

Best Mobile Phone Film
The Ominous Project Universe Presents: ISOLATION
USA
Shreco Bakari

Honorable Mention: Mobile Phone Film
Bernie
USA
Luis Blackaller

Honorable Mention: Mobile Phone Film
Mis(s)communication
Canada
Abhishek Gore

Best Inspirational Film
Change The World
Australia
Angelena Bonet

Honorable Mention: Inspirational Film
BEATRICE
Italy
Vincenzo De Sio

Honorable Mention: Inspirational Film
Girl in a Van
United Kingdom
Galina Popovic

Best Action
Heir
USA
Clark Barclay

Best Film Poster
Terror From The Light
China
Wei Geng

Honorable Mention: Film Poster
Luca And Iso
Australia
Damian Overton, Ed Cali

Honorable Mention: Film Poster
Just play
Russia
Kirill Chikalin

Best Trailer
Dirt
USA
Alex Rudegeair

Best Slovak Short Film
The Gift
Slovakia
Andrej Hofer


Best Actor Short Film
Alex Rudegeair
USA
Dirt

Best Actress Short Film
Sugey Cruz
USA
Dirt

Best Actor Feature Film
Romm Burlat
Philippines
COVERED CANDOR

Best Actress Feature Film
Mona Guennegues
France
Memoria

Best Original Screenplay
Marceau Uguen,  Bastien Gros
France
Memoria

Best Editing
Bastien Gros a Marceau Uguen
France
Memoria

Best Sound Design
Chamberlain Studio
Canada
Immanent


Honorable Mention: Sound Design
Dane Liberatore
USA
They Wear Black

Best VFX
Denys Shchukin
Canada
Wasted

Best Cinematography
Dylan Stern-Courney a Tony Marion
USA
Dirt

Honorable Mention: Cinematography
Gianmarco Donaggio
Italy
Q di Q

Honorable Mention: Cinematography
Matias Alvarado
Chile
Inverted Gloaming


Best Production
Erica Duke, Ambar Capoor, Iain Mclean, Mariangela Pagan
USA
Mark of the Rougarou

Honorable Mention: Production
Alex Rudegeair
USA
Dirt

Honorable Mention: Production
Kendal Öztürk
Turkey
PİRABOK


Best Short Script
PADRE
 United Kingdom
Ian Davies

2nd Best Short Script
The Music Box
United Arab Emirates
Ahmed Mohamed Almaazmi

3nd Best Short Script
Safe

Italy
Federico Maria Giansanti


Best Feature Script
LAJJAWATI
USA
SUMATHY RAM, CHARLES LEOPARDO

2nd Best Feature Script
On Par
United Kingdom
Paul G. Andrews, Beth Kates

3rd Best Feature Script
The Starving Swans
United Kingdom
Karlton Parris

Best First Time Screenwriter (Short)
A Week Between Us
Saudi Arabia
Rayia Banjar, Asim Altokhais

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)
First Contact
Germany
Nils Witt

Honorable Mention: First Time Screenwriter (Short)
Kitchen
United Kingdom
Vasil Mihail

Best First Time Screenwritter (Feature)
Nine Years
Italy
Andrea Castelli