MONTHYL WINNERS - APRIL 2021

Best Feature Film
GOODBYE SOVIET UNION!
Lauri Randla

Best Feature Documentary
Four Motherless Children
Ralph Isenberg

Honorable Mention: Feature Documentary
Architecture of RA
Kyle Weyburne

Best Short Film
IL NOSTRO NOME È ANNA (OUR NAME IS ANNA)
Mattia Mura Vannuzzi

Honorable Mention: Short Film
Water Demon
Bikramjit Gupta

Best Short Documentary
Twelfth night backstage
Peter Gould

Honorable Mention: Short Documentary
Wuqiao Circus
Lukas Berger

Best Super Short Film
Another Year passed
Ferenc Mándi

Honorable Mention: Super Short Film
Choice
Jabran Zafar

Best Student Film
Buddy
Nikos Deligeorgidis

Honorable Mention: Student Film
The Little Things
Sabine El Khoury

Best Director Short Film
The Great Artist
Indrani Pal-Chaudhuri

Honorable Mention: Director Short Film
Happiness
Sérgio Leemann

Best Director Super Short Film
Murphy's law
Jérémy Brondoni

Best First Time Director (Feature)
GOODBYE SOVIET UNION!
Lauri Randla

Best First Time Director (Short)
Ingrid
Raimon Valls

Honorable Mention: First Time Director (Short)
KNIFEHAND
Navarrete M. Luis

Best Director Student Film
Unconscious Projections
Maddie Branagan

Best Director Music Video
This Is The Darkness I Used To Tape
Bruno Carletti

Honorable Mention: Director Music Video
Astronauts
Pauline Moreau

Best Music Video
A NA GORE MAK
ROMAN HOLODENKO

Honorable Mention: Music Video
Get it Out
Elia Sadeqi

Best Drama
War Crime / Savaş Suçu
ibrahim Sevinc

Honorable Mention: Drama
IL NOSTRO NOME È ANNA (OUR NAME IS ANNA)
Mattia Mura Vannuzzi

Best Comedy
Closeted
Magali Perra

Best Animation
Going Home
Tom Denney

Honorable Mention: Animation
The Immortan Joe Memorial Highway
Nathan Leigh

Best Experimental
4.5m²
KIM JE HYUN

Honorable Mention: Experimental
Set Me Free
Conni McKenzie

Best Indie Short Film
Choice
Jabran Zafar

Honorable Mention: Indie Short Film
LISA & EMMA
László Bús

Honorable Mention: Indie Feature Film
The Breath of Life
Anna Gerasimova

Best Horror
The Princess and the Old Lady
André Rodrigues

Honorable Mention: Horror
ALLODIUM
Severin Eskeland

Best Sci-fi
Zero Atmospheres
Davide Perico

Honorable Mention: Fantasy
Answers
Ben Lovejoy

Honorable Mention: Mobile Phone Film
Perforto
Antonio Giannattasio

Best Inspirational
IL NOSTRO NOME È ANNA (OUR NAME IS ANNA)
Mattia Mura Vannuzzi

Honorable Mention: Inspirational
Broken Wings
Andrea Rota, Francesco Contini

Best Film Poster
Sins of the Father
Tristan Corrigan

Best Trailer
The Great Artist
Indrani Pal-Chaudhuri

Best Actor Short Film
Ingrid
Victor Rebull as the lead

Honorable Mention: Actor Short Film
Closeted
Quentin Santarelli

Best Actress Short Film
Trivial Loser
Julia Fossi

Honorable Mention: Actress Short Film
Closeted
Romane Lachat

Best Original Screenplay
The Double
Leor Zinati

Honorable Mention: Original Screenplay
The Great Artist
Indrani Pal-Chaudhuri

Best Editor
Raw Meat and Crack
Zak Waddington

Honorable Mention: Editor
LISA & EMMA
László Bús

Best Sound Design
Mary
Enma Brenes

Honorable Mention: VFX
Seize the Day
Zachary James

Honorable Mention: Cinematography
T.A.N
Adrian Younge, Jazmin Hicks

Best Production
Sea at Night
Kim Fabienne Hertinger

Honorable Mention: Production
Milas Tagebuch (Milas Diary)
Gabriel Da Silva

Best Short Script
Obolus
Kim Fabienne Hertinger

Best Feature Script
The Moron
Kevin J. Howard

Best Drama Screenplay
Male Order
Lisa Wassel

Honorable Mention: Drama Screenplay
Papelitos
José Terreros

Best Comedy Screenplay
Crashing Jenny's Wedding
Cheyanne Smith

Honorable Mention: Comedy Screenplay
Closeted
Magali Perra

Best Thriller Screenplay
Just Coffee
Jason Anthony Fisher

Honorable Mention: Thriller Screenplay
Against my will
Nils Lane

Best Horror Screenplay
Sins of the Father
Tristan Corrigan

Honorable Mention: Horror Screenplay
Father' day
YuLun Wu

Best Action Screenplay
KLIK
Robert B Cole

Honorable Mention: Sci-fi Screenplay
The Celestial Highway
Kevin J. Howard

Best LGBTQ Screenplay
LoveBirds
Janelle McNeil

Best Television Screenplay – Pilot
Ascendancy : Chapter 1
Anton Ambrose