MONTHLY WINNERS - NOVEMBER 2020

Best Feature Film
Zu den Sternen
Germany
Nicolai Tegeler

Honorable Mention: Feature Film
THE SLIDER
Romania
Carlo Fusco

Honorable Mention: Feature Film
Best Director Feature Film
Best First-Time Director (Feature)
Best Experimental
Best Indie Feature Film
Monachopsis
Canada
Jeremy Xavier Lefebver

Best Feature Documentary
Best Trailer
Affected: The Story of US
USA
Artem Koker


Honorable Mention: Feature Documentary
A Century of Dreams
Slovenia
Ven Jemersic


Best Short Film
Piece of Me
USA
Bruna Cabral


Honorable Mention: Short Film
Mr Aqua Monster
China
DONG YUHAO

Honorable Mention: Short Film
Best Director Short Film
With arms wide open
Romania
George Paraschiv


Best Short Documentary
Polymers
Russia
Nikas Kotich

2nd Best Short Documentary
In An Instant
USA
Francesca Poliseno

Honorable Mention: Short Documentary
Waiting for Jean Paul
France
Pater/Son

Honorable Mention: Short Documentary
The third grace
France
Duval Louis-Pierre


Best Super Short Film
Best Director Super Short Film

#GoodDeed
Hungary
Gergely Tápai

Honorable Mention: Super Short Film
1,2...7,8...10 or How to Meet Your Other 1/2 In 10 Steps
Bulgaria
Vanya Boycheva

Honorable Mention: Super Short Film
E C C H Y M O S E S
France
THIERRY NGUYEN


Best Student Film
Restart
Poland
Julian Tałandziewicz

2nd Best Student Film
Best Comedy
Revolver & Chicken soup
Hungary
Gergely Kocsis

Honorable Mention: Student Film
Fading Brighter
USA
Ruby Que

Honorable Mention: Student Film
Best Horror
Amygdala
Belgium
Brent Roofthooft


Honorable Mention: Director Short Film
Best Actor Short Film
Best Original Screenplay
Best Editing
The Grand Gesture
USA
Jack Brame


Best First-Time Director (Short)
The Clone…
Russia
Valerii Petrov

Best Music Video
Travel In Time - Renard (feat. Pascal Finkenauer)
United Kingdom
BABIS ALEXIADIS

Honorable Mention: Music Video
Memories
Malta
Jeremy Vella

Best Director Music Video
ROSA
Germany
Efstathios Avramidis

Best Drama
Anna
France
Éric PINÉDA


Best Animation
Eco Escort
Czech Republic
Marcela Drobna, Tereza Kajabová


 Honorable Mention: Animation

Elsewhere
Germany
Sylwia Kubus


Honorable Mention: Experimental
A walk in the forest
Canada
Johanne Chagnon


 Best Indie Short Film
5 hours, 39 minutes, 25 seconds
Spain
Tomas Rojo, Santiago Rindel


 Honorable Mention: Indie Short Film

Jackals
Italy
Giovanni Nodari


Best Web/TV Series
Incompleteness
USA
David Ash


Best Thriller
Thirty Seconds
USA
Christopher Long

Best Sci-fi
Forbidden Power
USA
Paul Kyriazi


Best LGBT
Rapsòdia
Italy
Dario Lauritano


Best Mobile Phone Film
and God Remembered Babylon
USA
Matthew Ewald


Best Inspirational Film
Melanophobia
Greece
Stathopoulos Manos


Best Action Film
BURST
USA
Zachary Crooms


Best Film Poster
Best Actress Short Film
Best Production
LIFE...
USA
Mirlande Amazan
Act: Stacy Ann Rose


Best Actor Feature Film
Extirpator of Idolatries
Oswaldo Salas
Peru


Best Actress Feature Film
The Playground
USA
Amy Lee Pearsall


Best Sound Design
My Bed
USA
Lauren Vroegindewey


Best VFX
UFO-1996
Canada
Flynn Moores


Best Cinematography
Red Candle
Canada
Alexander Han


Best Short Script
Anti Social
USA
Brad Porter

Honorable Mention: Short Scipt
ZEDA THE HUNTER
Romonia
Alexandru Ranta Gheorghe

Best Feature Script
Behind The Wall
USA
Mike Sorrinni

Honorable Mention: Feature Script
All That Glitters
USA
Mike Meier

Best First-Time Screenwriter (Short)
THE DOOR
Spain
CARLOS ALEX CENI